Project Description

Türk müziğinin vazgeçilmez bir enstrümanı olan ud; etkileyici ve bir o kadar da güzel sesi ile geleneksel Türk çalgılarının başında gelmektedir. Arapçada el- oud olarak bilinen ve dilimize ud olarak geçen ud telli, mızraplı ve perdesiz bir müzik aletidir. 11 ya da 12 telli olarak iki farklı seçeneği bulunan müzik aleti yaklaşık olarak 3 oktavlık güçlü bir sese sahiptir. Udda 6 adet farklı tel grubu bulunmaktadır ve en üstte bulunan tele bam teli denilmektedir. Bu tel tekli olarak çalındığında 11, çift olarak çalındığında ise 12 tel kullanılmış olmaktadır. Ud birçok farklı müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir. En iyi şekilde ud çalmayı öğrenmek için müzik kurslarına kayıt olmak yapılabilecek çok doğru bir tercih olacaktır.

Ud Nasıl Çalınır?

Türk müziğinin yapı taşlarından bir tanesi olarak bilinen ud; yapı bakımından gövdesi adeta bir yarım armudu andıran, maun ya da gürgen gibi sert kabuklu ağaçlardan üretilen son derece etkileyici bir sese sahip olan telli bir müzik aletidir. En iyi ud hangi ağaçtan yapılır diye sorulduğunda; bu sorunun cevabı hiç şüphe duymaksızın gürgen olacaktır. Udun 20 ya da 21 tane eş parçadan meydana gelen sırt bölümü bulunmaktadır. Mızraplı bir müzik aleti olan ud, diğer mızraplı müzik aletlerine göre çok daha uzun bir mızraba sahiptir. Ud çalarken sol el ile hangi tele basılıyorsa sağ elde duran mızrap ile de o tele vurulmalıdır. Bu şekilde ud çalınmaktadır. Telli çalgılar arasında çalmayı öğrenmesi zor bir enstrüman olan ud nasıl öğrenilir diye merak edenler için müzik kurslarında ud dersleri verilmektedir. Ud kursunda öğrencilere ud akordu, ud taksimi ve ud teli gibi konularda bilgiler verilmektedir.

Ud Çalmak Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Ud çalmayı öğrenmek için gerekli olan zaman insanların düzenli olarak pratik yapmasına, eğitimlere düzenli olarak katılmasına ve çalışma saatlerinin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Ud çalmayı en kısa sürede öğrenmek isteyen herkes müzik kursuna kayıt olabilmektedir. Rönesans Sanat Merkezi olarak bizler her zaman en kaliteli ve en verimli ud derslerimiz ile öğrencilerimize en iyi imkanları sağlamaktayız.

Ud Kursu Rönesans Sanatta

İstanbul’un en çok tercih edilen sanat merkezlerinden bir tanesi olarak bizler; başta ud dersi olmak üzere birçok farklı enstrüman için kurs imkânı sağlamaktayız. Kadıköy’ün göbeğinde yer alan sanat merkezimize İstanbul’un Anadolu ya da Avrupa Yakası olması fark etmeksizin tüm ilçelerinden kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. 10 seneyi aşkın bu sektörde birçok başarıya imza atan, alanında uzman profesyonel eğitim kadromuz ve kaliteli eğitimlerimiz ile öğrencilerimize en iyi şekilde eğitim sağlamaktayız. Sanat merkezi bünyemizde; ücretsiz deneme derslerimiz, her enstrüman için özel müzik odalarımız, dinlenme odalarımız ve özel çocuk seanslarımız gibi imkanlarımız bulunmaktadır. Ayrıca kursumuzda ders saatlerimiz de öğrencilerimizin müsait olduğu saat ve tarihlere göre özel olarak ayarlanmaktadır. Eğer sizler de hayatınıza müzik ile anlam katmak ve aramıza katılmak istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden olay bir şekilde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.