Satranç Nasıl Oynanır?

Oldukça eski bir tarihe sahip olan satranç; insanların zekâ gelişimine yardımcı olan ve aynı zamanda da stratejik düşünme yeteneği kazandıran bir oyundur. Dünya çapında sürekli olarak turnuvaları düzenlenen satranç aynı zamanda bir spor olarak da kabul edilmektedir. Özellikle son zamanlarda ülkemizde de çok fazla yaygınlaşan satranç okullarda, özel kulüplerde ve kurslarda öğretilmektedir.

Satranç özellikle zekâ gelişimine yardımcı olması sebebiyle ülkemizde küçükten büyüğe herkes tarafından sevilerek oynanan bir masa oyunudur. İki kişi ile özel bir tahta üzerinde oynanan oyunda amaç; taşları hareket ettirerek rakibin şah isimli taşını hareket edemeyecek duruma getirmektir. Satranç tahtası üzerinde 8×8 olarak 64 adet kare bulunmaktadır. Satranç tahtasında bulunan taşların yarısı siyah, yarısı beyaz renktedir ve oyuncular taşlarını bu renklere göre ayırt etmektedir. Satranç takımı üzerinde bulunan karelere uygun taşlar yerleştirilerek satranç düzeni ortaya çıkarılmaktadır.

Satranç Taşları Nasıl Dizilir?

Satranç oyununda öğrenilmesi gereken ilk şey tabii ki satranç taşları dizilişidir. Satranç taşlarının her oyunda dizilmesi gereken standart bir düzeni vardır ve her oyun için satranç tahtası üzerine taşlar bu şekilde dizilmelidir. Satranç tahtası üzerine her iki tarafa da ilk iki sıra taşlar dizilir. İkinci sıraya piyonlar dizilirken ilk sıraya da köşelere kaleler, yanına atlar, sonrasında filler ve ortaya da vezir ve şah dizilir. Bu dizim standart satranç dizilimidir.
Satranç taşları nasıl hareket eder sorusunun cevabı ise; piyonlar başta iki kare düz olarak ilerleyebilir daha sonra ise sadece tek kare ilerleyebilir fakat geri gidemezler. Düz ilerlemesine rağmen piyonlar sadece çapraz olarak taşları yiyebilir. Kaleler; sağa, sola, öne ya da arkaya hareket edebilirler fakat çapraz hareket edemezler. At ise ileri ya da geri sadece L harfi şeklinde hareket edebilir. Filler ileri ve geri çapraz olarak hareket ederler. Vezir ise sadece L şeklinde ilerleyemez, geri kalan tüm şekillerde hareket edebilir. Şah ise sağa, sola, ileri, geri ve çapraz hareket edebilmektedir ancak sadece bir kare ilerleyebilir.
Satranç nasıl geliştirilir diye merak edenler için verilebilecek en doğru karar satranç kursuna yazılmak olacaktır. Satranç kursunda düzenli olarak pratik yaparak oldukça kolay bir şekilde satranç geliştirilebilmektedir.

Satranç Kursu Rönesans Sanatta

Satranç kursu İstanbul ili içerisinde oldukça fazla talep gören kurslardan bir tanesidir. Kadıköy’ün göbeğinde yer alan Rönesans sanat merkezi satranç kursumuza İstanbul’un tüm ilçelerinden rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Kursumuzda ücretsiz deneme dersleri, özel çocuk seansları ve dinleme odaları gibi imkanlarımız bulunmaktadır. Satranç eğitimi; 10 yılı aşkın tecrübeye sahip olan ve bu sektörde büyük başarılara imza atmış alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Ayrıca satranç dersi saatleri öğrencilerimizin müsait oldukları tarih ve saatlere göre ayarlanmaktadır.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.