Piyana, tuşlara özel bir mekanizmayla bağlı çekiçlerin tellere vurmasıyla ses veren tuşlu ve vurmalı bir müzik aletidir. Genellikle klasik ve caz müzikte kullanılır. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmadığı için birçok yerde bulunur ve en yaygın müzik aletlerinden biridir. Beste yaparken ya da konser öncesi ses açarken piyanodan yararlanılır. Piyano telleri; eşit yarım tonlarla akortlanmıştır. Önceden kalın meşe levhadan üretilen yapı kafesi şimdilerde tümüyle madenden yapılır. Piyano çeşitleri ve özellikleri birbirinden farklıdır. Ana hatları ile piyanolar yatay ve dikey olarak ikiye ayrılırlar.

Dikey Piyano Çeşitleri

Dikey piyano çeşitleri kendi içinde dörde ayrılır. Bunlar; spinet piyano, konsol piyano, stüdyo piyano ve dik piyanodur. Bu 4 dikey piyano çeşitlerinden en çok tercih edileni spinet piyanodur. Çünkü bu piyano, en küçük piyanodur. Hem kullanım hem de kapladığı yer alanından dolayı tercih edilir. Genellikle 95 cm uzunluğuna 140 cm genişliğine sahiptir. Boyunun kısa olması sebebiyle diğer piyanolara göre daha modifiyesizdir. Spinet piyanodan biraz daha büyük olan konsol piyanolar 100- 110 cm arasında değişen uzunluğa sahiptir. Konsol piyanoların çok farklı çeşide bölünmüş olması daha çok tasarımcıların tercih etme nedenidir. Stüdyo piyanolar, daha çok okullarda, sanat merkezlerinde ve stüdyolarda kullanılır. Uzunluğu 114- 121 cm arasında değişir. Birçok farklı insanın kullanımına uygun olması için oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Dik piyanolar ise çok fazla talep görmeyen bir çeşittir. 127- 152 cm arasında değişen uzunluğa ve 147 cm genişliğe sahiptir.

Yatay Piyano Çeşitleri

Yatay piyanolar kendi içlerinde 6 çeşide ayrılır. Bunlar; petite grand, babay grand, medium grand, parlor grand, semiconcert grand ve concert granddir. Petite grand, kuvvetli bir tona sahiptir ve kolay taşınması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Baby grand; tınısı kaliteli, görüntüsü hoş ve fiyatı uygun bir piyano çeşididir. Medium grand; 170 cm uzunluğundadır. Diğerlerine göre tercih edilme sebebi de bu uzunluğudur. Parlor grand, 179- 185 cm arasında değişen boyutlara sahiptir. Genelde evlerin salonlarında kullanılır. Semiconcert grand piyanolar büyük piyanolardır. 188- 213 cm arasında değişen boyları vardır. Concert grand piyanolar ise 270 cm’den daha uzundur. En büyük piyanolar arasında yer alır. Profesyonel bir piyano olan concert piyanolar, konser salonlarında kullanılır.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.