Origami Nedir ve Nasıl Yapılır?

Japon kâğıt katlama sanatı olarak ülkemizde oldukça tanınan origami; isminden de anlaşıldığı üzere kâğıt katlanarak figürlerin oluşturulması ile ortaya çıkan bir sanattır. Amaç kağıtları çeşitli şekillerde katlayarak ortaya anlamlı figürler çıkarmaktır. En sık yapılmakta olan figürler genellikle; kuşlar, çiçekler ve hayvanlar olsa da bu sanat ile var olan her şeyin figürleri yapılabilmektedir. Dünya üzerinde kâğıt kullanılarak yapılan çok fazla sanat türü bulunsa da origaminin bu sanat türlerinde farkı sadece katlama hareketi yapılarak figürlerin ortaya çıkmasıdır. Kağıt katlama sanatında makas ya da yapıştırıcı maddelere ihtiyaç duyulmamaktadır.

Herhangi bir kesici alet, makas, bant ya da yapıştırıcı kullanmadan sadece kâğıt katlayarak figürlerin oluşturulduğu origami; Japonya’nın en önemli sanatlarından bir tanesidir. Kağıt katlama sanatında genellikle en çok çiçek, kuş veya diğer hayvan figürleri yapılmaktadır. Yaratıcılığına ve yeteneğine güvenen herkes origami yapabilmektedir. Origami yapımı için temel tekniklerin ve tarzlarının öğrenilmesi gerekmektedir. Origami kursu kâğıt katlama sanatını en iyi şekilde öğrenmek için yapılabilecek en doğru seçim olacaktır.

Kâğıt Katlama Sanatı Dersleri

Hiçbir yardımcı materyal kullanmadan sadece kâğıt katlayarak figürlerin ortaya çıkarıldığı origami sanatı Japonya’nın en önemli sanatlarından bir tanesidir. Rönesans Sanat Merkezi olarak bizler kursumuzda kâğıt katlama sanatı derslerimizde öğrencilerimize origami tekniklerini, origami kağıtları özelliklerini ve farklı tarzlarını öğretirken örnekleri üzerinde pratik yaparak en iyi şekilde origami eğitimi vermekteyiz. Bu sanatın 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan klasik origami derslerinde genellikle en çok kuş, diğer hayvan figürleri ve çiçek figürleri yapılmaktadır. İkinci origami türü olan modüler birbirine benzeyen parçalar birleştirilerek figürler ortaya çıkarılmaktadır. Bu origami türünde 3 boyutlu figürler de oluşturulabilmektedir. Üçüncü origami türü ise ıslak katlama olarak bilinmektedir. Kâğıdın ıslakken şekil verilmesi ile bu origami türünde ortaya çıkan figürler daha gerçekçi olmaktadır.

Origami Kuşu Nasıl Yapılır?

Japon kağıt katlama sanatında en sık kullanılan figürlerin başında kesinlikle kuş figürü gelmektedir. Origami sanatının en temel figürü olarak bilinen kuş motifi hemen hemen kâğıt sanatı yapmaya yeni başlayan tüm kişilerin öğrendiği ilk figürdür. Japon kültüründe son derece önemli olan turna kuşu barışın simgesi olarak kabul edilir ve bu kuş figürünü atmayı başaran kişiler bir dilek dileme hakkına sahip olmaktadır. Sadece tek bir kâğıt ile birkaç kez katlama yaparak oluşturulabilen kuş figürünü en iyi şekilde oluşturmak için origami kursumuza katılabilirsiniz.

Origami Kursu Galata Sanatta

Origami kursu İstanbul ili içerisinde çok fazla talep gören kurslardan bir tanesidir. Rönesans sanat merkezi olarak bizler Kadıköy’ün göbeğinde yer alan ve İstanbul’un tüm ilçelerinden kolaylıkla ulaşım imkânı bulunan origami kursumuzda en kaliteli şekilde origami eğitimi sağlamaktayız. Kursumuzda origami dersleri; 10 yılı aşkın mesleki tecrübesi bulunan ve alanında uzman eğitmenler tarafından verilmektedir. Kursumuzda ücretsiz deneme dersleri, özel çocuk seansları ve dinlenme odaları gibi imkanlarımız da bulunmaktadır. Ayrıca ders saatlerimiz de öğrencilerimizin müsait oldukları saat ve tarihlere göre özel olarak planlanmaktadır.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.