Enstrüman çalarken başarılı olabilmek için notaları bilmek ve okumak kolaylık sağlar. Çalmak istediği eserin notasını okumak, parçada hız kazandırır. Notaları öğrenmek için en az 3 ay disiplinli bir şekilde çalışmak gerekir. Müzik ve nota bilgisi gelişmeye açıktır ve bu çaba ile mümkündür. Nota bilgisi tamamlandıktan sonra enstrüman çalmaya başlanabilir. Bu durum tıpkı kitap okumaya benzer. Kitap okumaya başlamadan önce okumayı, okuyabilmek için de alfabeyi öğrenmek gerekir. Müziğin de alfabesi notalardır. Notaları öğrenmeden enstrüman çalan kişi, notaları bilen birine göre daha zorlanır.

Notalar, ilkokulda şarkı halinde öğretilir. Ancak notaların hem isimleri hem de sembolleri vardır. Bunlar; Do (C), Re (D), Mi (E), Fa (F), Sol (G), La (A), Si (B). Bu notalar ana notalardır ve dünyanın hiçbir yerinde de değişmez. Bu da müziğin evrensel olduğunun kanıtlarından biridir. Notaları tam olarak öğrenmek için ezberlemeli ve forte üzerinde çalışılmalıdır. Notaların yer aldığı yere porte denir. Portede her notanın sabit bir yeri vardır. Müzikte 7 nota olmasına rağmen, ses aralığı da hesaba katıldığında ses sayısı oldukça fazladır.

Nota okumak, kitaplar ve internetten destek alınarak öğrenilebilir ya da bir öğretmenden ders alınabilir. Bu eğitim ile notaların yeri, süre değerleri ve oktav özellikleri öğrenilir. Öğrenilen bu bilgiler bireysel çalışmalar ile pekiştirilir. Nota eğitimindeki altın kural çalışırken dizek üstüne ya da altına nota isimlerinin yazılmamasıdır. Çünkü nota isimlerinin yazıyor olması, enstrüman çalmayı kolaylaştırıyor gibi düşünülse de beynin mantıksal çıkarım yapmasını engeller. Çalışmalara yeni başlandığında dizek üzerine nota ismi yazmadan okumak zor olsa da ilerleyen zamanlarda göz, notaları algılamaya alışır.

Notaları öğrenebilmek için ilk olarak müzik defteri edinmek gerekir. Forte üzerinde notaların nasıl yazıldığını öğrenmeye çalışmak için her gün en az 1 saat vakit ayırmak gerekir. Hedefe ulaşmak için bu çalışmayı düzenli bir şekilde yapmak gerekir. Notaların yerini öğrenmek için basit şarkıların notaları forte üzerine yazarak ve şarkıyı dinlerken notaların yerini bulmaya çalışmak çok etkili bir aşama kaydedilmesine yardımcı olur.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.