Güzel sanatlar liseleri; ilköğretimi bitirip orta öğretime geçmiş öğrencilere sanat eğitimi veren kurumlardır. Bu liselere yaz döneminde gerçekleşen özel yetenek sınavı ile yerleşebilirsiniz. Sanat okullarında; tiyatro, müzik, resim, sinema- tv bölümleri vardır. Güzel sanatlar liselerine; bu bölümlere ilgi duyan, TC vatandaşı olan ve ilkokulu bitiren öğrenciler başvurabilir. Güzel sanatlar liselerinin sınavlarına hazırlanmak için zaman, emek ve azim gerekir.

Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güzel sanatlara hazırlık yaparken yüksek motivasyona sahip olmanız gerekir. Önce kendinize inanmalı, güvenmeli sonra da sıkı bir çalışma temposuna girmelisiniz. Yetenek sınavlarında stres en büyük düşmandır. Bu nedenle stresinizi azaltacak ve sizi sakin tutacak yöntemler bulmanız gerekir. Güzel sanatlar liselerine giriş için sadece yetenek sınavı yeterli değildir. Okul başarınız ve sınav sonuçlarınızın da iyi olması gerekir. Hem sınav başarı puanı hem de yetenek sınavı puanı birleşerek toplam bir başarı puanı elde edilecek ve bu doğrultuda okula yerleştirme yapılacaktır. Güzel sanatlara hazırlık yapmanın en iyi yolu güzel sanatlara hazırlık kurslarına gitmektir. Çünkü yetenek sınavlarına tek başına hazırlanmak oldukça güçtür. Gideceğinizin hazırlık kursunun sizi geliştirip, bilinçli hazırlanma süreci yaşatacağından emin olmalısınız.

Güzel sanatlar liselerine hazırlık kursları genel olarak haftada 2 günden toplamda 6- 8 ay süren bir eğitim programı uygular. Bu süreyi uzun bulanlar için alternatif olarak haftada 5 günden toplamda 3 ay süren bir eğitim programına da katılmak mümkündür. Eğitimlerde ilk olarak görme yetisi geliştirilir, daha sonra teknik ve pratik eğitim ile devam eder. Derslerde ayrıca oran, yerleştirme, ölçüleme, perspektif, renk tonu, ışık, gölge, anatomi, hareket ve imgesel çalışmalar üzerine de çalışmalar yapılır.

Güzel sanatlar liseleri sınavına girerken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Özel güzel sanatlar liselerine başvuru yaparken herhangi bir şart aranmaz ancak devlet güzel sanat liselerinde durum farklıdır. Sadece bir devlet güzel sanatlar lisesinin yetenek sınavına girebilirsiniz. Yetenek sınavları iki aşamalı yapılır. İlk aşama canlı ya da cansız modelden bakarak çizin yapılır, ikinci aşamada ise hayalden çizin yapılmasıdır.

Tüm bu süreçlerde size yardımcı olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.