Origami, makas ve yapıştırıcı kullanılmadan, eğlenceli, etkili bir kağıt katlama sanatıdır. Kağıdı ilk olarak Çinliler icat etmiş ve sadece dini törenler ve hediye paketlemek için kullanmışlardır. 1900’lü yıllarda ise origami sanatı okullarda çocukların matematiksel zekasını beslemek için kullanılmıştır. Origami olarak yapılan turna kuşunun Japon kültüründe büyük bir önemi vardır. Kültüre göre 1000 tane turna kuşu yapan kişi sağlıklı ve uzun bir ömür geçirir. Bunun nedeni 2. Dünya savaşında atılan nükleer bomba yüzünde lösemi hastası olan küçük kızın iyileşme umudu ile turna kuşu yapmaya başlaması ancak 644. Origami de hayatını kaybetmesinden kaynaklanır. Günümüzde her 6 Ağustos’ta Japonya’da ve dünyanın diğer ülkelerindeki çocuklar evrensel barış adı altında turna kuşu origamisi yaparlar.

Origami Çeşitleri

Origami sanatı; kağıt katlayarak elde edilen figürlerdir. Günümüzde birçok farklı çeşidi vardır. Bunlar; klasik origami, modüler origami, ıslak origami ve modern origamidir. Klasik origami tek parça kağıttan yapılır ve kesme ya da yapıştırma işlemi yapılmaz. Modüler origami, parçalı origami olarak da bilinmektedir ve 3 boyutlu olarak yapılır. Geometrik şekil yapılarak aynı şekilde yapılan şekillerin birleşmesi ile oluşur. Modüler origami de istenilen figür yapılabilir ve figürlerde herhangi bir limit sınırlaması yoktur. Islak origamide diğer türlerde olduğu gibi kesme ve yapıştırma işlemi yoktur. Bu türü yapmak için kağıdı ıslatmak gerekir, bu da kağıdın daha kolay katlanmasına ve modellerin daha gerçekçi görünmesi yol açar. Modern origamide; su, makas, tutkal gibi farklı ürünler kullanılarak yapılır. Modern origami kendi içinde, pop-up origami, mimari origami, book art origami ve krigami olarak dörde ayrılır.

Pop-up origamide kesme, boyama ve yapıştırma işlemi uygulanır. Bu çeşit daha çok masal kitaplarında kullanılır. Mimari origamide 3D figürler oluşturulur. Bu figürleri oluşturmak için kesme, boyama ve yapıştırma teknikleri uygulanır. Isaac G. Salazar tarafından 2009 yılında bulunan origami çeşidi book art origami olarak adlandırılır. Bu tür, eski ve kullanılmayan kitapların dekoratif olarak kullanılarak sembol ve kelimeler yazılarak 3D görüntüler yapılmasıdır. Krigami, kağıt kesilerek oluşturulur. Kağıt katlanarak kesme işlemi uygulanır ve şekiller ortaya çıkar. Origami sanatı hobi amaçlı yapılır. Elde edilen ürünler dekoratif amaçlı kullanılarak, sergilenebilir.

Hemen Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Dersi İçin Kayıt Olun

Aşağıdaki Formu Doldurarak Ücretsiz Deneme Derslerimize Katılabilirsiniz.